Esperanza’s Aaron Nagao, Calvary Chapel’s Andrew Sparks capture titles at CIF State Wrestling Championships


Support our high school sports coverage by becoming a digital subscriber. Subscribe now


Esperanza’s Aaron Nagao is a now a two-time state champion, as he was one of two Orange County wrestlers to capture a title at the CIF State Boys and Girls Wrestling Championships on Saturday at the Mechanics Bank Arena in Bakersfield.

Nagao defeated Hunter Leake of Buchanan, 8-2, to win the 132-pound title.

Nagao won the 126-pound title last season and was a state finalist in 2018.

Calvary Chapel’s Andrew Sparks won a 7-1 decision against St. John Bosco’s Cael Valencia to capture the 160-pound championship.

Sparks avenged his defeat against Valencia in the finals at last week’s CIF Southern Section Masters Tournament.

Servite and the Eagles both finished with three placers among the top eight.

The Friars, for the second year a row, finished 10th and were the highest placing county team, also for the second year in a row.

Servite’s Tristen Wilson lost his semifinal match, 6-4, to Tyler Gianakopulos of Clovis, but came back to finish third with a victory by forfeit over Felipe Rodriguez of Clovis West.

Servite’s Valor Buck, seeded sixth, finished fifth at 170, and his teammate, Josh Medina (138), finished sixth.

“It was a very, very successful year for us,” Servite coach Alan Clinton said.

Luke Gayer (145) and Luis Ortiz (113) placed sixth and eighth, respectively, for Calvary Chapel.

“They are starting to have a resurgence,” Clinton said of the Eagles. “They’ve got a very good team.”

In the girls tournament, Westminster’s Aine Drury (143) finished second for the second year in a row. Drury, a state champion two seasons ago, was pinned in the second period of the championship match by Cheyenne Bowman of Rowland.

Other county wrestlers to go home with medals were Fountain Valley’s Max Wilner (fifth at 160), Villa Park’s Joaquin Garcia (sixth, 182) and Dana Hills Josh Harkey (fifth, 195).

Read more about Esperanza’s Aaron Nagao, Calvary Chapel’s Andrew Sparks capture titles at CIF State Wrestling Championships This post was shared via Orange County Register’s RSS Feed

Powered by WPeMatico

Mater Dei loses to powerhouse Sierra Canyon in Open Division boys basketball final

  • Mater Dei’s Wilhelm Breidenbach is forced to passs by Sierra Canyon’s defense during the CIF-SS Open Division championship game at the Walter Pyramid in Long Beach on Friday, February 28, 2020. (Photo by Drew A. Kelley, Contributing Photographer)

  • Mater Dei’s Devin Askew pushes past Sierra Canyon’s defense and scores two during the CIF-SS Open Division championship game at the Walter Pyramid in Long Beach on Friday, February 28, 2020. (Photo by Drew A. Kelley, Contributing Photographer)

  • Sound
    The gallery will resume inseconds
  • Mater Dei’s Devin Askew scores two during the CIF-SS Open Division championship game against Sierra Canyon at the Walter Pyramid in Long Beach on Friday, February 28, 2020. (Photo by Drew A. Kelley, Contributing Photographer)

of

Expand


Support our high school sports coverage by becoming a digital subscriber. Subscribe now


LONG BEACH — Mater Dei needed to shoot well to beat Sierra Canyon but did not and lost to the Trailblazers 59-48 in the CIF-Southern Section Open Division boys basketball championship game Friday at the Walter Pyramid at Long Beach State.

Mater Dei (25-7) was 17 for 47 from the floor, for 36 percent. The Monarchs were 5 for 21 on 3-pointers, for 24 percent.

“Our 3-point shots didn’t fall,” said Mater Dei coach Gary McKnight, “and we needed them to fall to have an opportunity.”

Wilhelm Breidenbach was Mater Dei’s best and most consistent player Friday. Breidenbach, a 6-foot-9 junior, had team highs of 18 points and 14 rebounds with two blocked shots. Junior point guard Devin Askew, who is committed to Kentucky, scored 15 points but also committed six turnovers against Sierra Canyon’s quick, ball-hawking defense.

Ziaire Williams, a 6-8 senior forward, led Sierra Canyon (28-4) with 23 points. Williams, a transfer from Notre Dame of Sherman Oaks who had to sit out the first half of the season because of transfer rules, was 8 for 16 from the floor and made both of his 3-point attempts.

Williams, who has Stanford and USC among his top choices so far, can shoot, jump and handle the ball.

“He can play anywhere,” marveled McKnight.

Senior 6-6 guard BJ Boston, a Kentucky signee, scored 16 points with a team-high nine rebounds for the Trailblazers.

The season continues for both teams next week with the CIF Southern California Regionals. The brackets for the regionals will be released Sunday. All eight Open Division teams automatically qualified for the state tournament.

Mater Dei trailed 46-39 going into the fourth quarter. The Monarchs scored only two points through the first four-and-a-half minutes of the fourth, greatly reducing their chance for a rally.

The first half followed expectations: Sierra Canyon tried to accelerate the pace while Mater Dei leaned on its half-court offense, with plenty of passes, screens and cuts.

Sierra Canyon never trailed in the first half. The Trailblazers scored seven of the game’s first nine points. The Monarchs caught up 13-13 on a 3-pointer by 6-10 junior Harrison Hornery. Boston responded with a 3 and the Trailblazers had a 16-13 lead at quarter’s end.

Williams opened the second quarter with a steal and dunk and did the same moments later to push the Sierra Canyon lead to 27-22. Breidenbach made two deep 3s in the quarter to keep the Monarchs close. Sierra Canyon had a 33-27 lead at halftime.

Mater Dei made 10 of 23 first-half shots, for 44 percent. The Monarchs were not effective on 3-point tries in the first half, going 3 for 11. Take away Breidenbach’s 2-for-3 on 3-points shots and the rest of the team was 1 for 8 behind the arc.

Sierra Canyon was 13 for 28 from the floor in the half, for 46 percent, and was 3 for 5 on 3-pointers. The Trailblazers made only three first-half turnovers to Mater Dei’s six.

Mater Dei lost to Sierra Canyon 83-73 in last year’s CIF Southern California Regionals Open Division championship game. In the 2018 CIF-SS Open Division final, Mater Dei beat Sierra Canyon 55-53 at the Pyramid.

Read more about Mater Dei loses to powerhouse Sierra Canyon in Open Division boys basketball final This post was shared via Orange County Register’s RSS Feed

Powered by WPeMatico

CIF-SS soccer playoffs: Scores from Saturday’s semifinals, matchups for the finals


Support our high school sports coverage by becoming a digital subscriber. Subscribe now


Scores from Saturday’s CIF-SS boys soccer and girls soccer playoff games and the updated matchups for the championship games.

CIF-SS BOYS SOCCER PLAYOFFS

Saturday, semifinals

DIVISION 1

Servite 0, Cathedral 0 (Servite wins on PKs, 3-2)

Loyola 3, Mission Viejo 0

DIVISION 2

Channel Islands 1, La Habra 0

St. John Bosco 1, Oxnard Pacifica 0

DIVISION 3

North Torrance 4, Hart 3 (OT)

Redlands East Valley 1, Corona Santiago 0

DIVISION 4

Hesperia 1, Norte Vista 1 (Hesperia wins on PKs, 5-4)

Bellflower 2, Culver City 1

DIVISION 5

Pasadena Marshall 3. Desert Hot Springs 1

Oak Hills 1, Ayala 0

DIVISION 6

Dunn 2, Brentwood 0

Ganesha 3, Pasadena Poly 0

DIVISION 7

Oakwood 3, St. Bonaventure 1 (OT)

Foothill Tech 5, Woodcrest Christian 1

Championship games

Friday, Feb. 28 or Saturday, Feb. 29

(Dates, times and sites are TBD)

Division 1: Loyola at Servite

Division 2: Channel Islands at St. John Bosco

Division 3: Redlands East Valley at North Torrance

Division 4: Bellflower at Hesperia

Division 5: Pasadena Marshall at Oak Hills

Division 6: Dunn at Ganesha

Division 7: Oakwood at Foothill Tech

 

CIF-SS GIRLS SOCCER PLAYOFFS

Saturday, semifinals

DIVISION 1

Upland 2, Edison 0

Corona Santiago 2, JSerra 0

DIVISION 2

Mira Costa 1, La Mirada 0

Oak Hills 3, Capistrano Valley 0

DIVISION 3

South Torrance 0, Palos Verdes 0 (South wins on PKs, 4-3)

Chaminade 1, Oxnard 1 (Chaminade advances on penalties, 3-2)

DIVISION 4

Torrance 4, Santa Paula 0

Bloomington 1, Sierra Canyon 0

DIVISION 5

Beaumont 3, Rowland 3 (Beaumont advances on penalties, 5-4)

Charter Oak 1, Cerritos Valley Christian 0 (OT)

DIVISION 6

Gabrielino 3, Arroyo Valley 0

Ontario Christian 2, Shadow Hills 1

DIVISION 7

Santa Clara 2, Fairmont Prep 0

Linfield Christian 1, Loara 0

Championship games

Friday, Feb. 28 or Saturday, Feb. 29

(Dates, times and sites are TBD)

Division 1: Upland at Corona Santiago

Division 2: Oak Hills at Mira Costa

Division 3: South Torrance at Chaminade

Division 4: Torrance at Bloomington

Division 5: Charter Oak at Beaumont

Division 6: Ontario Christian at Gabrielino

Division 7: Santa Clara at Linfield Christian

 

Read more about CIF-SS soccer playoffs: Scores from Saturday’s semifinals, matchups for the finals This post was shared via Orange County Register’s RSS Feed

Powered by WPeMatico

CIF-SS girls basketball playoffs: Saturday’s scores, updated matchups for the championship games


Support our high school sports coverage by becoming a digital subscriber. Subscribe now


Scores from Saturday’s CIF-SS girls basketball playoff games and the matchups for the championship games.

CIF-SS GIRLS BASKETBALL PLAYOFFS

OPEN DIVISION

Pool play, Saturday

Pool A

Mater Dei 61, Sierra Canyon 60 (OT)

Etiwanda 57, Lynwood 52

Pool B

Windward 52, Long Beach Poly 41

Corona Centennial 58, Rosary 47

DIVISION 1

Semifinals, Saturday

Harvard-Westlake 64, West Torrance 49

Troy 59, King 52

DIVISION 2AA

Semifinals, Saturday

Orangewood Academy 58, North Torrance 47

Fairmont Prep 47, Marlborough 46

DIVISION 2A

Semifinals, Saturday

San Clemente 42, Burbank Burroughs 29

Bishop Amat 66, Peninsula 52

DIVISION 3AA

Semifinals, Saturday

Santa Monica 53, Lancaster 27

Crean Lutheran 51, Mira Costa 45

DIVISION 3A

Semifinals, Saturday

Long Beach Wilson 67, West Covina 50

Eisenhower 66, Viewpoint 57

DIVISION 4AA

Semifinals, Saturday

Paloma Valley 60, La Salle 49

Ontario Christian 57, Xavier Prep 44

DIVISION 4A

Semifinals, Saturday

Sherman Oaks Notre Dame 69, Campbell Hall 68

Paramount 52, Pasadena Marshall 45

DIVISION 5AA

Semifinals, Saturday

San Jacinto Valley Academy 52, Rubidoux 47

Artesia 72, San Bernardino 55

DIVISION 5A

Semifinals, Saturday

Ganesha 61, Vista del Lago 17

Bishop Diego 42, Santa Ana Calvary Chapel 36

Championship games

Open Division

Friday, Feb. 28, at Long Beach State

Mater Dei vs. Windward, 5 p.m.

(Times and locations for Divisions 1-5A are TBD)

Saturday, Feb. 29

Division 1: Harvard-Westlake vs. Troy

Division 2AA: Orangewood Academy vs. Fairmont Prep

Division 2A: San Clemente vs. Bishop Amat

Division 3AA: Santa Monica vs. Crean Lutheran

Division 3A: Long Beach Wilson vs. Eisenhower

Division 4AA: Paloma Valley vs. Ontario Christian

Division 4A: Sherman Oaks Notre Dame vs. Paramount

Division 5AA: San Jacinto Valley Academy vs. Artesia

Division 5A: Ganesha vs. Bishop Diego

 

Read more about CIF-SS girls basketball playoffs: Saturday’s scores, updated matchups for the championship games This post was shared via Orange County Register’s RSS Feed

Powered by WPeMatico

CIF-SS girls water polo: Wednesday’s semifinals scores, championship matchups


Support our high school sports coverage by becoming a digital subscriber. Subscribe now


Scores from Wednesday’s CIF-SS girls water polo playoff games and the matchups for the championship games.

CIF-SS GIRLS WATER POLO PLAYOFFS

DIVISION 1

Semifinals, Wednesday

Laguna Beach 9, Newport Harbor 7

Foothill 7, San Marcos 6

DIVISION 2

Semifinals, Wednesday

Harvard-Westlake 10, Mira Costa 8

San Clemente 11, Agoura 9

DIVISION 3

Semifinals, Wednesday

ML King 11, Sherman Oaks Notre Dame 8

Rosary 12, Santa Monica 6

DIVISION 4

Semifinals, Wednesday

La Serna 5, Yucaipa 4

Glendora 8, Edison 7

DIVISION 5

Semifinals, Wednesday

Costa Mesa 8, Temecula Valley 4

California 5, Monrovia 4

DIVISION 6

Semifinals, Wednesday

Flintridge Prep 9, Keppel 6

Marina 8, El Modena 7

DIVISION 7

Semifinals, Wednesday

La Salle 14, El Rancho 8

Rancho Mirage 7, Norte Vista 3

Championship games

Saturday at Woollett Aquatics Center, Irvine

Division 1: Laguna Beach vs. Foothill, time TBD

Division 2: San Clemente vs. Harvard-Westlake, time TBD

Division 3: Rosary vs. ML King, time TBD

Division 4: Glendora vs. La Serna, time TBD

Division 5: Costa Mesa vs. California, time TBD

Division 6: Flintridge Prep vs. Marina, time TBD

Division 7: Rancho Mirage vs. La Salle, time TBD

Read more about CIF-SS girls water polo: Wednesday’s semifinals scores, championship matchups This post was shared via Orange County Register’s RSS Feed

Powered by WPeMatico

CIF-SS girls soccer playoffs: Wednesday’s quarterfinals scores, updated schedule


Support our high school sports coverage by becoming a digital subscriber. Subscribe now


Scores from Wednesday’s CIF-SS girls soccer playoff games and the updated schedule.

CIF-SS GIRLS SOCCER PLAYOFFS

DIVISION 1

Quarterfinals, Wednesday

Upland 2, Harvard-Westlake 1 (OT)

Edison 1, Long Beach Poly 0

Corona Santiago 2, Villa Park 0

JSerra 2, Los Alamitos 0

Semifinals, Saturday, 3 p.m. or 5 p.m.

Edison at Upland

JSerra at Corona Santiago

DIVISION 2

Quarterfinals, Wednesday

Mira Costa 3, Woodbridge 0

La Mirada 1, Yorba Linda 0

Oak Hills 1, Claremont 0

Capistrano Valley 3, Marina 1

Semifinals, Saturday, 3 p.m. or 5 p.m.

Mira Costa at La Mirada

Capistrano Valley at Oak Hills

DIVISION 3

Quarterfinals, Wednesday

South Torrance 4, Flintridge Prep 1

Palos Verdes 2, La Serna 0

Oxnard 2, Etiwanda 2 (Oxnard advances on PKs, 5-3)

Chaminade 7, Diamond Bar 0

Semifinals, Saturday, 3 p.m. or 5 p.m.

South Torrance at Palos Verdes

Oxnard at Chaminade

DIVISION 4

Quarterfinals, Wednesday

Torrance 2, Hemet 1

Santa Paula 0, Patriot 0 (Santa Paula advances on PKs, 5-4)

Bloomington 1, Arcadia 0

Sierra Canyon 3, Hacienda Heights Wilson 0

Semifinals, Saturday, 3 p.m. or 5 p.m.

Santa Paula at Torrance

Sierra Canyon at Bloomington

DIVISION 5

Quarterfinals, Wednesday

Beaumont 2, San Dimas 1 (OT)

Rowland 1, Archer 0

Cerritos Valley Christian 2, Temple City 1

Charter Oak 1, California 1 (Charter Oak advances on PKs, 5-4)

Semifinals, Saturday, 3 p.m. or 5 p.m.

Rowland at Beaumont

Cerritos Valley Christian at Charter Oak

DIVISION 6

Quarterfinals, Wednesday

Gabrielino 4, Rancho Verde 0

Arroyo Valley 2, Riverside North 0

Ontario Christian 1, Pasadena Marshall 0

Shadow Hills 2, Coachella Valley 0

Semifinals, Saturday, 3 p.m. or 5 p.m.

Arroyo Valley at Gabrielino

Shadow Hills at Ontario Christian

DIVISION 7

Second round, Monday

Milken 3, Santa Clarita Christian 0

Quarterfinals, Wednesday

Santa Clara 2, Milken 2 (Santa Clara advances on PKs, 4-3)

Fairmont Prep 2, Garey 2 (Fairmont Prep advances on PKs)

Linfield Christian 3, Thacher 1

Loara 2, Ganesha 1

Semifinals, Saturday, 3 p.m. or 5 p.m.

Fairmont Prep at Santa Clara

Loara at Linfield Christian

 

Read more about CIF-SS girls soccer playoffs: Wednesday’s quarterfinals scores, updated schedule This post was shared via Orange County Register’s RSS Feed

Powered by WPeMatico

CIF-SS boys basketball playoffs: Tuesday’s quarterfinals scores, updated schedule


Support our high school sports coverage by becoming a digital subscriber. Subscribe now


Scores from Tuesday’s CIF-SS boys basketball playoffs and the updated schedule.

OPEN DIVISION

Pool play, Tuesday

Pool A

Sierra Canyon 61, St. Anthony 49

Etiwanda 60, St. John Bosco 38

Pool B

Harvard-Westlake 68, Corona Centennial 57

Mater Dei 76, Rancho Christian 71

Pool play, Friday, 7 p.m.

Pool A

Etiwanda (2-0) vs. Sierra Canyon (2-0) at Calabasas

St. John Bosco (0-2) at St. Anthony (0-2)

Pool B

Rancho Christian (1-1) at Corona Centennial (0-2)

Mater Dei (2-0) at Harvard-Westlake (1-1)

DIVISION 1

Quarterfinals, Tuesday

Windward 67, Mayfair 65

JSerra 61, Bishop Montgomery 59

Damien 84, Valencia 76

Riverside Poly 77, Sherman Oaks Notre Dame 49

Semifinals, Friday, 7 p.m.

Windward at JSerra

Damien at Riverside Poly

DIVISION 2AA

Quarterfinals, Tuesday

Santa Clarita Christian 60, Fairmont Prep 44

Chaminade 73, Capistrano Valley Christian 57

Eastvale Roosevelt 64, Alemany 57

St. Francis 71, Heritage Christian 53

Semifinals, Friday, 7 p.m.

Santa Clarita Christian at Chaminade

St. Francis at Eastvale Roosevelt

DIVISION 2A

Quarterfinals, Tuesday

Ribet Academy 49, Peninsula 46

Hesperia 54, Lynwood 49

Oxnard 61, Palm Springs 54 (OT)

Quarterfinal, Wednesday

Bonita vs. Pacifica Christian/NB at Vanguard University, 7:30 p.m.

Semifinals, Friday, 7 p.m.

Ribet Academy vs. TBD

Oxnard at Hesperia

DIVISION 3AA

Quarterfinals, Tuesday

Burbank Providence 71, La Serna 37

Hillcrest 65, Hart 58

Salesian 61, Cerritos 54

Keppel 45, Westlake 42

Semifinals, Friday, 7 p.m.

Burbank Providence at Hillcrest

Keppel at Salesian

DIVISION 3A

Quarterfinals, Tuesday

Price 63, Village Christian 60

Adelanto 49, Santa Monica Pacifica Christian 45

Fountain Valley 61, Yorba Linda 50

Shadow Hills 60, Simi Valley 54

Semifinals, Friday, 7 p.m.

Adelanto at Price

Fountain Valley at Shadow Hills

DIVISION 4AA

Quarterfinals, Tuesday

Renaissance Academy 74, Jurupa Valley 44

Summit 60, Norwalk 58

Aquinas 71, Indian Springs 63

Montclair 59, Oak Hills 43

Semifinals, Friday, 7 p.m.

Renaissance Academy at Summit

Aquinas at Montclair

DIVISION 4A

Quarterfinals, Tuesday

Oakwood 67, Whittier 52

Yeshiva 62, Buena Park 54

Eastside 54, Lompoc Cabrillo 46

St. Pius X-St. Matthias 60, Loma Linda Academy 46

Semifinals, Friday, 7 p.m.

Oakwood at Yeshiva

St. Pius X-St. Matthias at Eastside

DIVISION 5AA

Quarterfinals, Tuesday

Valley Torah 59, Bassett 57

Arrowhead Christian 93, Victor Valley 84

Vistamar 60, Thacher 57

Bishop Diego 49, Estancia 46

Semifinals, Friday, 7 p.m.

Valley Torah at Arrowhead Christian

Vistamar at Bishop Diego

DIVISION 5A

Quarterfinals, Tuesday

Banning 57, Linfield Christian 51

Cathedral City 80, Vasquez 66

Sierra Vista 70, Fillmore 30

Trinity Classical 60, Rancho Alamitos 41

Semifinals, Friday, 7 p.m.

Banning at Cathedral City

Sierra Vista at Trinity Classical

Powered by WPeMatico

CIF-SS girls basketball playoffs: Saturday’s scores, updated schedule


Support our high school sports coverage by becoming a digital subscriber. Subscribe now


Scores from Saturday’s CIF-SS girls basketball playoffs and updated schedule.

CIF-SS GIRLS BASKETBALL PLAYOFFS

OPEN DIVISION

Pool play, Saturday

Pool A

Sierra Canyon 60, Lynwood 53

Mater Dei 54, Etiwanda 50

Pool B

Windward 67, Corona Centennial 65

Long Beach Poly 56, Rosary 42

Pool play, Wednesday, 7 p.m.

Pool A

Etiwanda (0-1) at Sierra Canyon (1-0)

Lynwood (0-1) at Mater Dei (1-0)

Pool B

Rosary (0-1) at Windward (1-0)

Corona Centennial (0-1) at Long Beach Poly (1-0)

DIVISION 1

Second round, Saturday

Harvard-Westlake 67, Huntington Beach 37

Rolling Hills Prep 65, Esperanza 53

West Torrance 63, Brentwood 22

Bishop Montgomery 54, Glendora 43

King 67, JSerra 41

Chaminade 103, Redondo 100 (2OT)

Eastvale Roosevelt 63, Camarillo 49

Troy 68, Keppel 39

Quarterfinals, Wednesday, 7 p.m.

Harvard-Westlake at Rolling Hills Prep

West Torrance at Bishop Montgomery

Chaminade at King

Troy at Eastvale Roosevelt

DIVISION 2AA

Second round, Saturday

Orangewood Academy 57, Valencia 35

Flintridge Prep 61, Los Altos 42

North Torrance 50, St. Paul 45

Pasadena 68, Millikan 63

Saugus 70, St. Anthony 65

Fairmont Prep 41, Ventura 38

Valley View 60, Bonita 44

Marlborough 66, Village Christian 49

Quarterfinals, Wednesday, 7 p.m.

Flintridge Prep at Orangewood Academy

Pasadena at North Torrance

Fairmont Prep at Saugus

Valley View at Marlborough

DIVISION 2A

Second round, Saturday

San Clemente 80, Culver City 47

Summit 76, Cantwell-Sacred Heart 71

Whittier Christian 38, Tustin 34

Burbank Burroughs 67, Arroyo Valley 50

Peninsula 56, Tesoro 46

Yucaipa 61, Mayfair 46

Bishop Amat 54, El Rancho 47

Oaks Christian 61, Oak Hills 30

Quarterfinals, Wednesday, 7 p.m.

San Clemente at Summit

Burbank Burroughs at Whittier Christian

Yucaipa at Peninsula

Oaks Christian at Bishop Amat

DIVISION 3AA

Second round, Saturday

Santa Monica 44, Ridgecrest Burroughs 18

Villa Park 37, Twentynine Palms 33

Lancaster 43, San Juan Hills 36

Corona del Mar 48, South Torrance 42

Crean Lutheran 70, Covina 52

Laguna Hills 49, El Segundo 47

Santa Fe 46, Murrieta Mesa 44

Mira Costa 44, Sage Hill 42

Quarterfinals, Wednesday, 7 p.m.

Santa Monica at Villa Park

Lancaster at Corona del Mar

Laguna Hills at Crean Lutheran

Santa Fe at Mira Costa

DIVISION 3A

Second round, Saturday

Long Beach Wilson 70, Bell Gardens 30

La Quinta 61, Royal 49

West Covina 56, Pioneer 50

Yucca Valley 59, Torrance 54

Viewpoint 53, Riverside Poly 26

Anaheim 63, Grace Brethren 55

Hemet 55, Chino 41

Eisenhower 52, Hesperia 48

Quarterfinals, Wednesday, 7 p.m.

La Quinta at Long Beach Wilson

West Covina at Yucca Valley

Anaheim at Viewpoint

Hemet at Eisenhower

DIVISION 4AA

Second round, Saturday

Paloma Valley 68, Citrus Valley 27

Whitney 43, Highland 31

Westlake 49, Barstow 41

La Salle 53, Santa Clara 38

Xavier Prep 48, Portola 41

Orange Vista 43, Holy Martyrs 34

Riverside Notre Dame 49, Montclair 37

Ontario Christian 57, Pasadena Poly 43

Quarterfinals, Wednesday, 7 p.m.

Paloma Valley at Whitney

Westlake at La Salle

Xavier Prep at Orange Vista

Ontario Christian at Riverside Notre Dame

DIVISION 4A

Second round, Saturday

Sherman Oaks Notre Dame 63, Western Christian 34

Silverado 53, Shadow Hills 52

Campbell Hall 52, Jurupa Hills 42

Paramount 64, Quartz Hill 54

Immaculate Heart 50, Aquinas 32

Cate 41, Capistrano Valley 38

Pasadena Marshall 65, Milken 27

Second round, Monday, 7 p.m.

Mary Star at Shalhevet

Quarterfinals, Wednesday, 7 p.m.

Sherman Oaks Notre Dame at Silverado

Shalhevet vs. TBD

Immaculate Heart at Paramount

Pasadena Marshall at Cate

DIVISION 5AA

Second round, Saturday

San Jacinto Valley Academy 58, La Puente 45

Santa Paula 52, Webb 44

Faith Baptist 45, CSDR 36

Rubidoux 52, Fillmore 31

Artesia 67, Santa Monica Pacifica Christian 31

Academy of Careers & Exploration 46, Hesperia Christian 28

Trinity Classical 60, Moreno Valley Riverside County Education Academy 33

San Bernardino 50, Wildwood 35

Quarterfinals, Wednesday, 7 p.m.

Santa Paula at San Jacinto Valley Academy

Faith Baptist at Rubidoux

Artesia at Academy of Careers & Exploration

San Bernardino at Trinity Classical

DIVISION 5A

Second round, Saturday

Ganesha 71, Da Vinci 27

La Reina 45, Century 33

Lucerne Valley 32, Coastal Christian 30

Vista del Lago 45, Santa Clarita Christian 43

Santa Ana Calvary Chapel 63, Connelly 23

Magnolia 64, University Prep 47

Woodcrest Christian 53, Redlands Adventist 26

Bishop Diego 72, Downey Calvary Chapel 26

Quarterfinals, Wednesday, 7 p.m.

La Reina at Ganesha

Lucerne Valley at Vista del Lago

Santa Ana Calvary Chapel at Magnolia

Bishop Diego at Woodcrest Christian

Read more about CIF-SS girls basketball playoffs: Saturday’s scores, updated schedule This post was shared via Orange County Register’s RSS Feed

Powered by WPeMatico

CIF-SS boys basketball playoffs: Friday’s scores, updated schedule


Support our high school sports coverage by becoming a digital subscriber. Subscribe now


Scores from Friday’s CIF-SS boys basketball playoff games and the updated schedule.

OPEN DIVISION

Pool play, Friday

Pool A

Sierra Canyon 67, St. John Bosco 39

Etiwanda 71, St. Anthony 55 (Thursday)

Pool B

Mater Dei 66, Corona Centennial 58 (OT)

Rancho Christian 67, Harvard-Westlake 62

Pool play, Tuesday, 7 p.m.

Pool A

St. Anthony (0-1) at Sierra Canyon (1-0)

St. John Bosco (0-1) at Etiwanda (1-0)

Pool B

Harvard-Westlake (0-1) at Corona Centennial (0-1)

Mater Dei (1-0) at Rancho Christian (1-0)

DIVISION 1

Second round, Friday

Windward 68, Cypress 59

Mayfair 66, Beverly Hills 65

Bishop Montgomery 58, Pasadena 49

JSerra 94, Anaheim Canyon 60

Damien 80, Brentwood 65

Valencia 78, Crespi 65

Sherman Oaks Notre Dame 70, Colony 64

Riverside Poly 81, Long Beach Poly 60

Quarterfinals, Tuesday, 7 p.m.

Windward at Mayfair

JSerra at Bishop Montgomery

Valencia at Damien

Sherman Oaks Notre Dame at Riverside Poly

DIVISION 2AA

Second round, Friday

Santa Clarita Christian 74, La Habra 53

Fairmont Prep 42, Capistrano Valley 40

Chaminade 70, Los Osos 64

Capistrano Valley Christian 59, Compton 57

Eastvale Roosevelt 71, St. Bernard 58

Alemany 75, Oak Park 72

Heritage Christian 87, Mission Viejo 80

Second round, Saturday, 7 p.m.

San Gabriel Academy at St. Francis

Quarterfinals, Tuesday, 7 p.m.

Fairmont Prep at Santa Clarita Christian

Chaminade at Capistrano Valley Christian

Eastvale Roosevelt at Alemany

Heritage Christian at TBD

DIVISION 2A

Second round, Friday

Ribet Academy 67, La Mirada 46

Peninsula 79, Murrieta Mesa 66

Pacifica Christian/NB 81, Mira Costa 74

Bonita 63, San Marcos 48

Lynwood 70, Sonora 66 (OT)

Hesperia 59, Santa Barbara 58 (2OT)

Palm Springs 59, Los Alamitos 55

Oxnard 103, Crean Lutheran 79

Quarterfinals, Tuesday, 7 p.m.

Peninsula at Ribet Academy

Bonita at Pacifica Christian/NB

Hesperia at Lynwood

Oxnard at Palm Springs

DIVISION 3AA

Second round, Friday

Burbank Providence 66, Portola 53

La Serna 48, Bishop Amat 45

Hillcrest 50, Newbury Park 38

Hart 65, Laguna Beach 56

Salesian 55, Glendale 49 (OT)

Cerritos 74, La Salle 49

Keppel 55, Orange Vista 51

Second round, Saturday, 8:30 p.m.

Shalhevet at Westlake

Quarterfinals, Tuesday, 7 p.m.

La Serna at Burbank Providence

Hillcrest at Hart

Cerritos at Salesian

TBD at Keppel

DIVISION 3A

Second round, Friday

Village Christian 71, Pioneer 60

Price 75, Eisenhower 58

Adelanto 64, St. Bonaventure 47

Santa Monica Pacifica Christian 65, Cerritos Valley Christian 62

Fountain Valley 69, Temple City 55

Yorba Linda 58, Heritage 45

Simi Valley 65, Valley View 58

Shadow Hills 85, Ontario Christian 37

Quarterfinals, Tuesday, 7 p.m.

Price at Village Christian

Adelanto at Santa Monica Pacifica Christian

Fountain Valley at Yorba Linda

Shadow Hills at Simi Valley

DIVISION 4AA

Second round, Friday

Renaissance Academy 64, Pomona 40

Jurupa Valley 60, Pasadena Poly 57

Summit 79, Xavier Prep 68 (2OT)

Norwalk 53, Flintridge Prep 47

Aquinas 56. La Quinta 35

Indian Springs 60, Perris 54

Montclair 76, Bloomington 37

Oak Hills 53, Sage Hill 39

Quarterfinals, Tuesday, 7 p.m.

Renaissance Academy at Jurupa Valley

Summit at Norwalk

Indian Springs at Aquinas

Oak Hills at Montclair

DIVISION 4A

Second round, Friday

Oakwood 70, La Palma Kennedy 49

Whittier 61, South Pasadena 35

Buena Park 76, Don Lugo 50

Lompoc Cabrillo 51, Beacon Hill 31

Eastside 67, South El Monte 62

St. Pius X-St. Matthias 70, Waverly 50

Second round, Saturday, 7 p.m.

Lancaster at Loma Linda Academy

Second round, Monday, 4 p.m.

Yeshiva at Jurupa Hills

Quarterfinals, Tuesday, 7 p.m.

Whittier at Oakwood

TBD at Buena Park

Lompoc Cabrillo at Eastside

DIVISION 5AA

Second round, Friday

Valley Torah 65, Riverside Bethel Christian 37 (Thursday)

Bassett 68, New Roads 51

Arrowhead Christian 54, Santa Ana 39

Victor Valley 102, Workman 68

Vistamar 59, Carpinteria 48

Thacher 76, Bloomington Christian 49

Estancia 60, Excelsior 39

Second round, Saturday, 8 p.m.

Bishop Diego at de Toledo

Quarterfinals, Tuesday, 7 p.m.

Valley Torah at Bassett

Victor Valley at Arrowhead Christian

Thacher at Vistamar

Estancia at TBD

DIVISION 5A

Second round, Friday

Linfield Christian 73, Redlands Adventist 37

Banning 76, Pasadena Marshall 62

Vasquez 54, Los Amigos 50

Cathedral City 83, University Prep 63

Fillmore 46, Brethren Christian 43

Sierra Vista 69, Ambassador 40

Rancho Alamitos 61, Nordhoff 56 (OT)

Trinity Classical 83, Lake Arrowhead Christian 44

Quarterfinals, Tuesday, 7 p.m.

Linfield Christian at Banning

Cathedral City at Vasquez

Fillmore at Sierra Vista

Rancho Alamitos at Trinity Classical

Read more about CIF-SS boys basketball playoffs: Friday’s scores, updated schedule This post was shared via Orange County Register’s RSS Feed

Powered by WPeMatico

CIF-SS girls basketball playoffs: Thursday’s scores, updated schedule


Support our high school sports coverage by becoming a digital subscriber. Subscribe now


Scores from Thursday’s CIF-SS girls basketball playoff games and the updated playoff schedule.

CIF-SS GIRLS BASKETBALL PLAYOFFS

DIVISION 1

First round, Thursday

Huntington Beach 53, Aliso Niguel 48

Rolling Hills Prep 64, Orange Lutheran 40

Brentwood 53, La Canada 49

Glendora 61, Rancho Verde 35

King 70, Sonora 17

JSerra 45, Downey 44

Redondo 73, Gardena Serra 58

Chaminade 60, St. Mary’s Academy 47

Eastvale Roosevelt 61, Riverside North 39

Camarillo 72, Alemany 40

Keppel 66, Chino Hills 41

Second round, Saturday, 7 p.m.

Huntington Beach at Harvard-Westlake

Rolling Hills Prep at Esperanza

Brentwood at West Torrance

Glendora at Bishop Montgomery

King at JSerra

Chaminade at Redondo

Camarillo at Eastvale Roosevelt

Keppel at Troy

DIVISION 2AA

First round, Thursday

Valencia 52, El Dorado 19

Los Altos 71, Foothill 53

Flintridge Prep 50, Arcadia 44

North Torrance 59, Oxnard 54

St. Paul 68, Crossroads 49

Pasadena 48, Canyon Country Canyon 38

Millikan 64, Vista Murrieta 36

St. Anthony 74, Cajon 40

Ventura 42, Crescenta Valley 37

Fairmont Prep 71, Anaheim Canyon 42

Bonita 67, Corona Santiago 60

Village Christian 60, Buena 49

Marlborough 49, Santa Barbara 33

Second round, Saturday, 7 p.m.

Valencia at Orangewood Academy

Flintridge Prep at Los Altos

St. Paul at North Torrance

Millikan at Pasadena

St. Anthony at Saugus

Ventura at Fairmont Prep

Bonita at Valley View

Village Christian at Marlborough

DIVISION 2A

First round, Thursday

Culver City 69, Walnut 45

Cantwell-Sacred Heart 47, Irvine University 40

Summit 74, Leuzinger 72

Whittier Christian 59, Segerstrom 43

Arroyo Valley 65, Lakewood 56

Burbank Burroughs 51, St. Bonaventure 48

Tesoro 42, Sunny Hills 32

Bishop Amat 60, Northview 47

Oak Hills 60, Rancho Cucamonga 52

Second round, Saturday, 7 p.m.

Culver City at San Clemente

Summit at Cantwell-Sacred Heart

Whittier Christian at Tustin

Arroyo Valley at Burbank Burroughs

Tesoro at Peninsula

Mayfair at Yucaipa

Bishop Amat at El Rancho

Oak Hills at Oaks Christian

DIVISION 3AA

First round, Thursday

Santa Monica 58, Ayala 48

Villa Park 55, Woodbridge 26

Twentynine Palms 50, Lompoc Cabrillo 33

San Juan Hills 59, Chaparral 49

Lancaster 59, Thousand Oaks 51

Corona del Mar 58, Cerritos 43

South Torrance 40, Victor Valley 32

Crean Lutheran 67, Knight 43

Covina 68, Lompoc 54

Laguna Hills 82, Oak Park 60

El Segundo 46, La Serna 34

Santa Fe 44, Hueneme 43

Murrieta Mesa 72, San Jacinto 37

Sage Hill 61, Don Lugo 55

Mira Costa 45, Ribet Academy 19

Second round, Saturday, 7 p.m.

Santa Monica at Ridgecrest Burroughs

Villa Park at Twentynine Palms

San Juan Hills at Lancaster

South Torrance at Corona del Mar

Crean Lutheran at Covina

Laguna Hills at El Segundo

Murrieta Mesa at Santa Fe

Mira Costa at Sage Hill

DIVISION 3A

First round, Thursday

Long Beach Wilson 62, Marina 19

Bell Gardens 48, San Dimas 32

La Quinta 59, Beaumont 35

Royal 76, South Pasadena 48

West Covina 61, Hart 51

Pioneer 61, Burbank Providence 50

Torrance 46, Garden Grove 45

Yucca Valley 60, Temple City 43

Viewpoint 47, Fountain Valley 32

Riverside Poly 57, Rosemead 47

Anaheim 65, Beckman 47

Grace Brethren 68, Chadwick 43

Chino 79, Gabrielino 43

Hemet 42, Dominguez 33

Hesperia 51, Hillcrest 42

Second round, Saturday, 7 p.m.

Bell Gardens at Long Beach Wilson

Royal at La Quinta

Pioneer at West Covina

Yucca Valley at Torrance

Riverside Poly at Viewpoint

Anaheim at Grace Brethren

Chino at Hemet

TBD at Hesperia

DIVISION 4AA

First round, Thursday

Paloma Valley 73, Schurr 42

Citrus Valley 48, Garden Grove Santiago 42

Highland 47, Pilibos 31

Whitney 32, Bassett 29

Westlake 65, Norwalk 51

Barstow 55, Moreno Valley 54

Santa Clara 61, Godinez 32

La Salle 48, St. Pius X-St. Matthias 35

Xavier Prep 48, Coachella Valley 35

Portola 40, Arroyo 24

Orange Vista 60, Duarte 40

Holy Martyrs 54, Westminster La Quinta 39

Montclair 69, Bloomington Christian 45

Riverside Notre Dame 74, Big Bear 27

Pasadena Poly 47, Rancho Alamitos 32

Ontario Christian 67, Garey 47

Second round, Saturday, 7 p.m.

Paloma Valley at Citrus Valley

Highland at Whitney

Westlake at Barstow

Santa Clara at La Salle

Xavier Prep at Portola

Holy Martyrs at Orange Vista

Montclair at Riverside Notre Dame

Pasadena Poly at Ontario Christian

DIVISION 4A

First round, Thursday

Sherman Oaks Notre Dame 71, Kaiser 30

Western Christian 64, Saddleback 59

Silverado 54, Sherman Indian 35

Shadow Hills 56, Mesa Grande Academy 33

Shalhevet 64, California Lutheran 28

Mary Star 40, Sacred Heart 30

Jurupa Hills 60, St. Monica Academy 47

Campbell Hall 65, Oakwood 50

Paramount 46, Bishop Conaty-Loretto 38

Quartz Hill 71, Newbury Park Adventist 32

Aquinas 44, St. Genevieve 43

Immaculate Heart 54, Grand Terrace 49

Cate 62, Costa Mesa 29

Capistrano Valley 50, CAMS 36

Milken 33, Cobalt 27

Pasadena Marshall 50, Sierra Vista 28

Second round, Saturday, 7 p.m.

Sherman Oaks Notre Dame at Western Christian

Shadow Hills at Silverado

Mary Star at Shalhevet

Jurupa Hills at Campbell Hall

Quartz Hill at Paramount

Immaculate Heart at Aquinas

Cate at Capistrano Valley

Milken at Pasadena Marshall

DIVISION 5AA

First round, Thursday, 7 p.m.

La Puente 59, Pasadena AGBU 24

Santa Paula 56, San Gorgonio 43

Faith Baptist 53, Indio 52

Fillmore 52, Coast Union 22

Artesia 59, Nuview Bridge 36

Santa Monica Pacifica Christian 54, Pacifica Christian/NB 34

San Bernardino 56, Samueli 35

Second round, Saturday, 7 p.m.

La Puente at San Jacinto Valley Academy

Santa Paula at Webb

Faith Baptist at CSDR

Fillmore at Rubidoux

Santa Monica Pacifica Christian at Artesia

Academy of Careers & Exploration at Hesperia Christian

Trinity Classical at Moreno Valley Riverside County Education Academy

San Bernardino at Wildwood

DIVISION 5A

First round, Thursday

Ganesha 84, Shandon 15

Da Vinci 59, Sequoyah 11

Century 41, San Gabriel Academy 37

La Reina 53, Yeshiva 40

Coastal Christian 36, Gladstone 31

Lucerne Valley 33, Packinghouse Christian 11

Vista del Lago 62, Dunn 12

Santa Clarita Christian 44, La Verne Lutheran 32

Santa Ana Calvary Chapel 57, Santa Maria Valley Christian 22

Connelly 40, Victor Valley Christian 24

University Prep 38, Cornerstone Christian 27

Magnolia 72, Mesrobian 15

Woodcrest Christian 46, Ramona Convent 25

Redlands Adventist 53, Hemet River Springs 34

Downey Calvary Chapel 39, Judson 27

Bishop Diego 51, Garden Street Academy 16

Second round, Saturday, 7 p.m.

Ganesha at Da Vinci

Century at La Reina

Coastal Christian at Lucerne Valley

Santa Clarita Christian at Vista del Lago

Connelly at Santa Ana Calvary Chapel

Magnolia at University Prep

Woodcrest Christian at Redlands Adventist

Bishop Diego at Downey Calvary Chapel

Read more about CIF-SS girls basketball playoffs: Thursday’s scores, updated schedule This post was shared via Orange County Register’s RSS Feed

Powered by WPeMatico