Portola boys tennis defeats Viewpoint for first CIF-SS championship

Portola High continued its rise as a tennis powerhouse on Friday, May 28 by capturing the CIF-SS Division 2 boys title.

Singles ace AJ Moore and two teams in doubles delivered sweeps as the top-seeded Bulldogs defeated host Viewpoint 11-7 to capture their first section championship.

Moore, the Pacific Coast League singles champion, swept 6-1, 6-3, 6-0 to help the Bulldogs take five of nine sets in singles.

In doubles, Portola claimed six of nine sets behind sweeps from the tandems of Alyan Ashraf-Sam Ferreira and Chris Li-Rishi Vridhachalam. Ashraf-Ferreira won 6-3, 6-2, 6-1 while Li-Vridhachalam rolled 7-5, 6-2, 6-1.

Portola (19-4) gained momentum for the playoffs by taking third place in the tough Pacific Coast League, including victories against Open Division semifinalist Woodbridge and Division 1 playoff qualifier Northwood.

“Those were some top-notch matches that solidified our potential to make it pretty far in playoffs,” Portola coach Natasha Schottland said. “Very excited to be bringing back the championship to Portola.”

In the fall of 2019, Portola won girls Division 3 for the first CIF title in any sport in school history.

Read more about Portola boys tennis defeats Viewpoint for first CIF-SS championship This post was shared via Orange County Register’s RSS Feed

Powered by WPeMatico

CIF-SS boys tennis playoffs: Saturday’s scores, schedule for the next round

Scores from the CIF-SS boys tennis playoffs Saturday and the updated schedule for the next round of matches.

CIF-SS BOYS TENNIS PLAYOFFS

OPEN DIVISION

Quarterfinals, Saturday’s results

University 13, Mira Costa 5

Woodbridge at Peninsula (Monday, 2 p.m.)

Calabasas 15, Corona del Mar 3 (Thursday)

Harvard-Westlake 15, Fountain Valley 3

Semifinals, Wednesday, 3 p.m.

TBD at University

Calabasas at Harvard-Westlake

DIVISION 1

Second round, Saturday’s results

Palos Verdes 11, Valencia 7

San Marino 12, Newbury Park 6

Brentwood 13, Great Oak 5

Loyola 16, Ayala 2

Claremont 15, Sage Hill 3

Northwood 12, Westlake 6

La Canada 12, San Marcos 6

Foothill 14, San Clemente 4

Quarterfinals, Monday, 3 p.m.

San Marino at Palos Verdes

Loyola at Brentwood

Claremont at Northwood

La Canada at Foothill

DIVISION 2

Second round, Saturday’s results

Portola 14, Windward 4

Dos Pueblos 14, Troy 4

Simi Valley 10, Santa Margarita 8

Los Osos 13, Trabuco Hills 5

Canyon 13, Camarillo 5

King 12, Laguna Beach 6

West Torrance 12, Culver City 6

Viewpoint 14, San Juan Hills 4

Quarterfinals, Monday, 3 p.m.

Dos Pueblos at Portola

Los Osos at Simi Valley

King at Canyon

West Torrance at Viewpoint

DIVISION 3

Second round, Saturday’s results

Servite 16, Cate 2

Temecula Valley 11, Santiago/Corona 7

Sunny Hills 11, El Dorado 7

Buckley 16, Nordhoff 2

Villa Park 9, Crean Lutheran 9 (game score tied at 79; Villa Park wins second tiebreaker 13-5)

JSerra 14, Canyon Springs 4

Diamond Bar 15, Torrance 3

Marina 13, Whitney 5

Quarterfinals, Monday, 3 p.m.

Servite vs. Temecula Valley (site tbd)

Sunny Hills at Buckley

Villa Park at JSerra

Marina at Diamond Bar

DIVISION 4

Second round, Saturday’s results

Millikan 16, Santa Fe 2

San Dimas 15, Serrano 3

Bishop Montgomery 11, Warren 7

Oxford Academy 11, Villanova Prep 7

Gahr 10, Arrowhead Christian 8

Centennial/Corona 16, La Mirada 2

Keppel 16, Montclair 2

Riverside Poly 13, Silverado 5

Quarterfinals, Monday, 3 p.m.

San Dimas at Millikan

Bishop Montgomery at Oxford Academy

Gahr at Centennial/Corona

Riverside Poly at Keppel

DIVISION 5

Second round, Saturday’s results

Riverside North 16, Norte Vista 2

Ocean View 9, Valley View 9 (Ocean View wins on games, 78-70)

Beaumont 11, Duarte 7

Burroughs/Ridgecrest 18, Yucca Valley 0

Heritage 11, Apple Valley 7

Costa Mesa 11, Garey 7

Granite Hills 10, Rosemead 8

Foothill Tech 15, La Salle 3

Quarterfinals, Monday, 3 p.m.

Ocean View at Riverside North

Beaumont at Burroughs/Ridgecrest

Costa Mesa at Heritage

Granite Hills at Foothill Tech

Read more about CIF-SS boys tennis playoffs: Saturday’s scores, schedule for the next round This post was shared via Orange County Register’s RSS Feed

Powered by WPeMatico

CIF-SS girls tennis playoffs: Wednesday’s scores, schedule for Friday’s finals

The scores from Wednesday’s CIF-SS girls tennis quarterfinals, and the schedule for the finals on Friday, May 21.

OPEN DIVISION

Semifinals, Wednesday

Peninsula 15, La Canada 3

Westlake 13, Palos Verdes 5

Championship, Friday

Westlake at Peninsula

DIVISION 1

Semifinals, Wednesday

Beckman 9, Arcadia 9 (Beckman wins on games, 69-68)

Marlborough 12, Woodbridge 6

Championship, Friday

Beckman at Marlborough

DIVISION 2

Semifinals, Wednesday

Palm Desert 13, Cypress 5

San Juan Hills 9, Brentwood 9 (San Juan Hills wins on games, 78-68)

Championship, Friday

Palm Desert at San Juan Hills

DIVISION 3

Semifinals, Wednesday

Villa Park 15, Valencia 3

Fountain Valley 11, Sage Hill 7

Championship, Friday

Fountain Valley at Villa Park

DIVISION 4

Semifinals, Wednesday

Flintridge Prep 11, Quartz Hill 7

Beverly Hills 10, Riverside North 8

Championship, Friday, 3 p.m.

Beverly Hills at Flintridge Prep

DIVISION 5

Semifinals, Wednesday

La Salle 13, Oak Hills 5

Patriot 11, Chino 7

Championship, Friday

La Salle at Patriot

Read more about CIF-SS girls tennis playoffs: Wednesday’s scores, schedule for Friday’s finals This post was shared via Orange County Register’s RSS Feed

Powered by WPeMatico

CIF-SS boys tennis playoffs: Schedule and pairings for the opening rounds

The CIF-SS boys tennis playoff pairings were released Monday, May 17.

OPEN DIVISION

Quarterfinals, Saturday, 3 p.m.

Mira Costa at University

Woodbridge at Peninsula

Corona del Mar at Calabasas

Fountain Valley at Harvard-Westlake

DIVISION 1

First round, Thursday, 3 p.m.

Palos Verdes at Arcadia

Etiwanda at Valencia

Yorba Linda at San Marino

Pasadena Poly at Newbury Park

Brentwood, bye

Rancho Cucamonga at Great Oak

Ayala at Palm Desert

Loyola, bye

Claremont, bye

Oak Park at Sage Hill

Westlake at West Ranch

Northwood at Walnut

Ventura at San Marcos

Valencia at La Canada

Cypress at San Clemente

Foothill, bye

DIVISION 2

First round, Thursday, 3 p.m.

Portola at Aliso Niguel

Windward at Burbank

Temple City at Troy

South Torrance at Dos Pueblos

Santa Margarita at Xavier Prep

Santa Barbara at Simi Valley

Cerritos at Trabuco Hills

Los Osos, bye

Canyon at Bolsa Grande

St. Margaret’s at Camarillo

Tesoro at Laguna Beach

Palm Springs at King

Culver City at Redlands East Valley

Crescenta Valley at West Torrance

St. Francis at San Juan Hills

Hart at Viewpoint

DIVISION 3

First round, Thursday, 3 p.m.

Servite, bye

Mayfair at Cate

Temecula Valley at La Serna

Santiago/Corona at Redlands

Rowland at Sunny Hills

El Dorado at Arroyo

Nordhoff at Rio Mesa

Bonita at Buckley

Villa Park, bye

Crean Lutheran at Carpinteria

Canyon Springs at Arlington

Westminster La Quinta at JSerra

Long Beach Poly at Torrance

Vista Murrieta at Diamond Bar

Whitney at Milken

Marina, bye

DIVISION 4

First round, Thursday, 3 p.m.

Millikan, bye

Santa Fe at San Gabriel

Rancho Alamitos at San Dimas

Paloma Valley at Serrano

de Toledo at Bishop Montgomery

Pasadena Marshall at Warren

Villanova Prep at Quartz Hill

Fairmont Prep at Oxford Academy

Coachella Valley at Arrowhead Christian

Gahr at Magnolia

Charter Oak at La Mirada

Centennial at Jurupa Valley

Buena Park at Montclair

Garden Grove at Keppel

Twentynine Palms at Silverado

Patriot at Riverside Poly

DIVISION 5

Wild-card round, Tuesday, 3 p.m.

A: Montebello at Whittier

B: Bishop Amat at Downey

C: Palmdale at Barstow

D: Desert Mirage at Apple Valley

E: Knight at Westminster

F: Chino at Rancho Verde

First round, Thursday, 3 p.m.

Winner WC A at Riverside North

Estancia at Norte Vista

Covina at Ocean View

Winner WC B at Valley View

Beaumont at Summit

Chaffey at Duarte

Temescal Canyon at Yucca Valley

Winner WC C at Burroughs/Ridgecrest

Heritage at Rim of the World

Winner WC D at Aquinas

Moreno Valley at Garey

Winner WC E at Costa Mesa

Edgewood at Rosemead

Winner WC F at Granite Hills

La Salle at Lancaster

Channel Islands at Foothill Tech

Read more about CIF-SS boys tennis playoffs: Schedule and pairings for the opening rounds This post was shared via Orange County Register’s RSS Feed

Powered by WPeMatico

Woodbridge boys tennis snaps University’s league winning streak at 129 matches

Woodbridge High’s boys tennis team on Monday, April 12 halted one of the most impressive streaks in Orange County high school athletics.

The visiting Warriors snapped University’s 15-year winning streak in Pacific Coast League competition by edging the Trojans on games after the sets ended in 9-9 tie.

University, facing tough competition from teams in tennis-crazed Irvine and Newport Beach, had won 129 consecutive league matches since losing to Corona del Mar on April 13, 2006.

“I’m incredibly happy for my players and the program,” Woodbridge coach Ryan Sabado said of the triumph. “Every team that I’ve put together since joining Woodbridge in 2012 has put in many hours of hard work to get the program to the level it is at today.

“Ending a streak that is older than some of my players has not fully sunk in quite yet. It’s great to edge out a close result and we are definitely going to learn and grow from the win.”

Woodbridge opened the match strong by taking a 4-2 advantage after the first round. The Warriors led 7-5 after the second round before University, the 2019 CIF Open Division champion, pushed hard toward in the final round to create the 9-9 tie.

“Woodbridge played very well and was pumped,” University coach John Kessler said. “It’s pretty crazy that we had such a streak playing in the league that we do. There are, and have been, so many great teams and players who have taken the court in this league.”

Kessler added that he was proud of the way his team responded in the third round.

Senior Rithvik Krishna swept 6-4, 6-4, 6-2 at No. 1 singles for University while the Trojans’ No. 3 doubles team of Omar Khayat and Nic Conta swept 7-5, 6-4 and 7-6.

University played without junior Conrad Brown, a five-star recruit like Krishna by Tennis Recruiting.

Woodbridge received two wins apiece from singles players Sam de Vries and Avery Tallakson and two victories from the doubles team of Mimi Covino and Maxim Stepanov. Jayce Spurgiasz also won a key match at singles.

The Warriors’ captains are de Vries, Jack Chen and Aryan Raikar.

Read more about Woodbridge boys tennis snaps University’s league winning streak at 129 matches This post was shared via Orange County Register’s RSS Feed

Powered by WPeMatico

Brea Olinda tennis ace Kayla Meraz honors coach at signing day celebration

Brea Olinda High tennis ace Kayla Meraz paid homage to one of her coaches on National Signing Day on Wednesday, Nov. 11.

The All-County player celebrated signing a national letter of intent with Arizona with a festive gathering at Fullerton Tennis Center, where she trains privately with Coach Dave Mann.

“Dave Mann has done so much for,” said Meraz’s father Rich, “it was only fitting.”

Mann was Meraz’s first coach and remains a key mentor for the senior, Rich said.

Meraz, who reached the semifinals of the CIF-SS individual championships last season, also trains privately with Hector Chairez at Monarch Beach Tennis Club in Dana Point.

Mann also has trained Troy All-County senior Jenna Sabile.

Meraz also celebrated Signing Day with her brothers Ryan and Roman and her grandmother, Margret, who made an impressive cake with Arizona’s symbolic red A outlined in white and blue.

Check the #NationalSigningDay cake made for Brea Olinda tennis ace and #Arizona signee Kayla Meraz by her grandmother! ⁦@CupcakeWarsTV⁩ should sign grandma! 🎾➕🍰💯@ocvarsitypic.twitter.com/vxRmHdO09t

— Dan Albano (@ocvarsityguy) November 12, 2020

In other tennis recruiting news Wednesday, Huntington Beach senior and reigning Register player of the year Kaytlin Taylor signed with Cal State Fullerton.

Read more about Brea Olinda tennis ace Kayla Meraz honors coach at signing day celebration This post was shared via Orange County Register’s RSS Feed

Powered by WPeMatico

SoCal Varsity honors the top fall sports athletes in Southern California

The Southern California News Group honors the top high school athletes for the fall sports with its SoCal Varsity Sports Awards.

SCNG’s team of high school sports reporters have selected the Athletes of the Year and All-SoCal teams in football, girls volleyball, boys water polo, girls tennis, boys and girls cross country and girls golf.

Read all of the stories online (links below) and in a special section that is included in all of SCNG’s newspapers on Sunday, Dec. 22.

SOCAL VARSITY FALL SPORTS AWARDS

Football | Athlete of the Year: Bryce Young, Mater Dei | All-SoCal First Team |

Girls volleyball | Athlete of the Year: Kami Miner, Redondo | All-SoCal First Team |

Boys water polo | Athlete of the Year: Nolan Krutonog, Daily News | All-SoCal First Team |

Girls tennis | Athlete of the Year: Kammi Hance, Peninsula | All-SoCal First Team |

Boys cross country | Athlete of the Year: Nico Young, Newbury Park | All-SoCal First Team |

Girls cross coutnry | Athlete of the Year: Savannah Scriven, Palos Verdes | All-SoCal First Team | 

Girls golf | Athlete of the Year: Caroline Canales, Calabasas | All-SoCal First Team

Read more about SoCal Varsity honors the top fall sports athletes in Southern California This post was shared via Orange County Register’s RSS Feed

Powered by WPeMatico

Orange County girls tennis to be well-represented at CIF-SS individual semifinals

Orange County girls tennis will be well-represented Friday at the CIF-SS individual championships at Seal Beach Tennis Center.

Three of the four doubles teams in the semifinal are from the county while junior Kayla Meraz of Brea Olinda also made the final day of the tournament.

The finals will follow the semifinals Friday.

In doubles, top-seeded and Pacific Coast League champion Mya Wang and Emily Markus of University defeated Elaine Wu and Rakel Ang of San Marino 7-5, 7-5 on Thursday to reach the semifinals against Laguna Beach’s Ella Pachal and Sarah MacCallum.

The Wave League champions defeated Milana Molnar and Bailey Smolinski of San Juan Hills 6-0, 7-6 in another quarterfinal.

Beckman sophomores Victoria Aguiree and Kaitlyn Nguyen, the Pacific Coast League runner-ups, advanced to the semifinals by defeating Arcadia’s Makaila Cheng and Cara Hung 6-2, 6-3.

In singles, Brea Olinda junior Kayla Meraz advanced to the semifinals by defeating Troy junior Jenna Sabile 6-4, 6-1. Meraz, the North Hills League runner-up, will face Chadwick senior and Wake Forest commit Casie Wooten in the 9 a.m. semifinals.

 

Powered by WPeMatico

Baseball and boys tennis playoffs schedule Friday, May 10

The Orange County high school sports playoff schedule for Friday, May 10:

BASEBALL

CIF-SS Playoffs

Quarterfinals

Games 3:15 p.m. unless noted

DIVISION 1

Orange Lutheran at Harvard-Westlake

Huntington Beach at Aliso Niguel

Yucaipa at Cypress

DIVISION 2

El Segundo at Santa Margarita

Norco at Villa Park

DIVISION 3

Serra at Yorba Linda

Ocean View at La Canada

DIVISION 4

Irvine at Sonora

Loara at Kennedy

DIVISION 5

Pasadena Poly at Estancia

Century at Xavier Prep

DIVISION 6

Vista del Lago at Costa Mesa

 

BOYS TENNIS

CIF-SS Playoffs

Championships

At the Claremont Club, Claremont

Open Division: University vs. Harvard-Westlake, 10:45 a.m.

Division 1: Beckman vs. Sage Hill, 10:30 a.m.

Division 3: San Juan Hills vs. Mater Dei, 1 p.m.

 

Powered by WPeMatico

CIF-SS boys tennis playoffs: Wednesday’s scores, championship matchups and schedule

Scores from the CIF-SS boys tennis semifinals on Wednesday and the schedule for Friday’s championship games.

BOYS TENNIS

OPEN DIVISION

Semifinals

University 11, Mira Costa 6

Harvard-Westlake 14, Palos Verdes 4

DIVISION 1

Semifinals

Beckman 10, San Clemente 8

Sage Hill 9, Ventura 9 (Sage Hill wins on games 80-63)

DIVISION 2

Semifinals

Calabasas 15, Cypress 3

Pasadena Poly 15, Walnut 3

DIVISION 3

Semifinals

San Juan Hills 10, Redlands East Valley 8

Mater Dei 11, Trabuco Hills 7

DIVISION 4

Semifinals

Maranatha 15, Canyon Springs 3

Flintridge Prep 9, Bishop Montgomery 9 (Flintridge Prep wins on games 74-62)

DIVISION 5

Semifinals

Sultana 10, Montclair 8

Oak Hills 12, Indian Springs 6

Championships schedule

Friday, May 10

at The Claremont Club

Open Division: University vs. Harvard-Westlake, 10:45 a.m.

Division 1: Beckman vs. Sage Hill, 10:30 a.m.

Division 2: Calabasas vs. Pasadena Poly, 11 a.m.

Division 3: San Juan Hills vs. Mater Dei, 1 p.m.

Division 4: Maranatha vs. Flintridge Prep, 1:15 p.m.

Division 5: Sultana vs. Oak Hills, 1:30 p.m.

Read more about CIF-SS boys tennis playoffs: Wednesday’s scores, championship matchups and schedule This post was shared via Orange County Register’s RSS Feed

Powered by WPeMatico